Dnes nadešel den D a společnost Xiaomi uvedla novou vlajkovou loď, model Mi4. Co nového přináší? Dozvíte se v článku.

Screen Shot 2014-07-22 at 10.51.17

O Xiaomi Mi4 se již dlouho spekuluje a nakonec se ukázalo, že ani včerejší únik informací nebyl zcela přesný. Xiaomi Mi4 coby nová vlajková loď výrobce přináší samozřejmě opět prvotřídní hardwarové parametry, avšak najdou se i drobné ústupky, která v konečném důsledku považujeme za pozitivní.

Ještě včera se totiž vyrojily informace, že by nový Mi4 měl být osazen displejem s úhlopříčkou 5.5″. To se nakonec ukázalo jako liché a displej má naprosto stejnou úhlopříčku, jako předchozí model Mi3, čili je pětipalcový. Rozlišení též zůstalo shodné, čili fullHD 1920×1080 pixelů. Obojí kvitujeme s povděkem. Konkurence neustále zvětšuje displeje do rozměrů, které již nelze běžnou lidskou dlaní uchopit a zároveň ovládat. Pět palců je příjemný kompromis mezi velikostí a ovladatelností. Též rozlišení FullHD je zcela dostatečné, ačkoliv je již na trhu pár modelů jiných značek s qHD displeji. Vyšší rozlišení je však vždy spojeno s vyšší spotřebou energie a je nasnadě položit si otázku, zda-li FullHD není dostatečné a zda je qHD v telefonu skutečným přínosem, který by stál za nižší výdrž baterie. Dle našeho názoru zvolilo Xiaomi správnou cestu. Displej vyrábí společnost Sharp, odborník v této oblasti a můžeme se tak jistě těšit na pěknou podívanou.

Screen Shot 2014-07-22 at 10.50.37 Screen Shot 2014-07-22 at 10.50.47

Další hardwarové parametry telefonu se již daly očekávat a nejsou tak žádným velkým překvapením. Srdcem telefonu se stal čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801 2,5GHz, nabídne tedy o 200MHz vyšší takt oproti předchozímu Mi3. Procesoru sekunduje 3GB operační paměti RAM a můžeme tak čekat, že Mi4 se opět stane králem benchmarků. Paměťové karty se nekonají, jak to tak bývá u většiny vlajkových lodí a budete se muset spokojit s obligátními 16GB, či 64GB vnitřní paměti. Fotoaparát nabídne 13MPx od známého výrobce Sony. Kromě fotografií umožní i natáčení videa v rozlišení 4K. Ten přední pochází též od Sony, dosahuje rozlišení 8MPx a bude širokoúhlý pro co nejlepší výsledky v oblasti Selfie fotografií. Baterie bude mít kapacitu 3080mAh, jedná se o drobné zlepšení.

Screen Shot 2014-07-22 at 10.50.55 Screen Shot 2014-07-22 at 10.51.08

Nezmínili jsme design nové Mi4. Ten je kulatější než v případě Mi3, což je možná trošku škoda. To je však kompenzováno nádherným kovovým rámečkem kolem celého telefonu, který je speciálně broušen v mnoha fázích pomocí přesných CNC strojů. Záda přístroje jsou sice plastová, ale alespoň bude možné volit mezi více druhy, včetně dřevěného dekoru, jak to známe třeba z Motoroly Moto X. Prozatím však nevíme, zda bude dřevo skutečné, nebo se bude jednat o imitaci. Záda budou vyměnitelná a můžete tak každý den zvolit jiný vzor.

Screen Shot 2014-07-22 at 10.50.22

Zapomenout nesmíme ani na podporu LTE. Přislíbena je podpora pro UMTS a TDD-LTE. Na FDD-LTE si ještě budeme muset počkat, Xiaomi jej uvedlo jako “TBA”, čili “To Be Announced = bude představeno později”. Mi4 též přichází se systémem MIUIv6, zbrusu novou verzí v tzv. plochém designu. Tato nová verze bude oficiálně k mání 16. srpna 2014 a dočkají se jí i některé starší přístroje. Není známo, o jaké se bude jednat, ale spolehnout se můžeme na update pro Xiaomi Mi3. Nadstavba samozřejmě běží na Androidu 4.4 KitKat.

Dostupnost momentálně též není známa a tak nemůžeme potvrdit, kdy se s telefonem setkáme na českém trhu. Ceny však potvrzeny byly. 16GB verze vyjde na 320 dolarů (čili cca 6500 Kč), 64GB varianta poté na rovných 400 dolarú (cca 8100 Kč). Ceny na českém trhu, potažmo v Evropě budou samozřejmě vyšší kvůli poskytované dvouleté záruce, DPH, dopravě, českému překladu a drobné marži prodejce.

 

Zdroj: Android Authority, Mi.com