Rád bych vám představil chytrou domácnost, o kterou je v dnešní době stále větší zájem. Kompletní zabezpečení a automatizaci celé domácnosti získáte už při koupi základního setu za velice přijatelnou cenu. Vše pohodlně nastavíte v přehledné aplikaci Mi Home.

Základní parametry

Celým mozkem chytré domácnosti je řídící jednotka, která je připojena k domácí WIFI síti a dále komunikuje přes ZigBee. Je vybavena reproduktorem, led světlem a nově i EU zástrčkou. Nutno podotknout, že bez této jednotky nebude fungovat žádný senzor z široké nabídky.

V balení je 2x senzor pohybu, který zaznamená jakýkoli pohyb ve dne i noci. Dále 2x senzor dveří a oken, který nabídne funkci otevření/zavření nebo signalizaci zvonku na vstupních dveří. Jako poslední v balení najdeme multifukční tlačítko.

 Veškeré senzory mají oboustrannou lepící pásku a v balení jsou také náhradní pro případné změny umístění. Jako nezbytné příslušenství je taktéž přiložena jehla pro obnovení senzoru. Veškeré senzory jsou napájeny knoflíkovou baterií a životnost se pohybuje kolem jednoho roku. Jako rozšíření jsem si pořídil Led žárovku a pásek.

Úvodní nastavení

Po nainstalování a spuštění aplikace v telefonu nejprve spárujeme řídící jednotku. Dále už jen stačí připojit ostatní senzory a přiřadit jim v které místnosti se nachází. Prvotní spárování funguje rychle a pomocí reproduktoru vám řídící jednotka oznámí připojení senzoru. Už po spárování senzorů jste schopni zjistit, zda je například otevřené okno. Hlavní výhoda chytré domácnosti je bezesporu v automatizaci celého procesu.

Využití

Samotná řídící jednotka umožnuje nastavení budíku a osvětlení s možností časovače. Jednotka je vyrobena v minimalistickém designu a proto ji lze využít i jako doplňkové světlo v domácnosti.

Alarm

Stisknutí na bezdrátovém tlačítku → zapnutí alarmu a notifikace o úspěšném zablokování.
Zaznamenání pohybu → spuštění sirény, výstražné světlo, notifikace o nevyžádaném vstupu
Návrat domů → widget na ploše telefonu → stisknutí akce vypnutí alarmu

Pohybové světlo

Zaznamenání pohybu → sepnutí světla (řídící jednotka, Led pásek)

Zvonek

Stisknutí tlačítka → spuštění zvonku na reproduktoru z řídící jednotky

Větrání

Otevření balkónových dveří → po 1. minutě větrání Vás notifikace upozorní


Yeelight žárovka, pásek

Led osvětlení ovládáte v aplikaci Mi Home (Žárovka druhé generace ještě není podporována v CZ regionu a je potřeba změnit na čínský). Navíc lze využít propojení přes Yeelight a Google home (Google asistent). U Led pásku je i podpora hlasové asistentky Alexa.

Pro automatizaci je volba jasná v podobě Mi Home aplikace. Pro samotné ovládání jsem si oblíbil nejvíce google home aplikaci, kde je vše přehledné a intuitivní. Navíc přes Google asistenta lze vše ovládat hlasově. Vypnutí, zapnutí nebo změna barvy osvětlení pouhou frází je prostě geniální a návykové.
Nutno podotknout, že asistent v českém jazyce není zatím podporován a je potřeba přepnout region na americký, základní fráze  zvládnete i v angličtině. 

Závěrečné zhodnocení

Kdo chce vyzkoušet chytrou domácnost za rozumnou cenu nebo rozšířit Xiaomi ekosystém určitě koupí neudělá chybu. Základním setem jste sice limitování úzkou možností nastavení, ale za malý příplatek je možnost dokoupení teploměru, záplavového senzoru, kamery nebo třeba i zmíněného Led osvětlení.

Chytrou domácnost můžete zakoupit na našem eshopu xiaomi-store.cz nebo přímo v kamenné prodejně na adrese Římská 421/24 na pražských Vinohradech.