Tak zní celý název nových chytrých hodinek řady Amazfit. Ačkoliv jde o zařízení s “fitness tracker” nálepkou, elegantní vzhled a špičkové zpracování jistě zaujme i všechny nesportovce.

Několik zajímavých funkcí a vlastností už jsme nastínili ve videu, (pokud jste video ještě neviděli, napravíte to zde.) Do videa se ovšem zdaleka nevešlo vše, co hodinky umí. Ukrývají toho v sobě mnohem více, a právě proto jsme si pro vás připravili i tento psaný, podrobnější pohled.

Ten je rozdělen do tří základních částí, které nás u fitness hodinek zajímají. Nejdříve design a jejich celkové zpracování, jak hodinky působí, jaký mají displej a podobně. Poté samozřejmě fitness a všechny funkce s tím spojené. A ve třetí, poslední části, se podíváme na funkce týkající se spíše komunikace a zábavy, na uživatelské prostředí, jeho ovladatelnost a také Amazfit aplikaci pro váš telefon. Neztrácejme tedy čas.

 

„design a jejich celkové zpracování, …”

 

 

Zpracování hodinek je opravdu na té nejvyšší úrovni. Jsou pevné, ani moc tězké, ani moc lehké, působí hodnotným, solidním dojmem. Nevržou, nikde necvakají, tedy až na postranní tlačítka, ty cvakají, ale přesně tak, jak mají. Zde opravdu není nic, co bych mohl vytknout. Jak už jsem zmínil v úvodu, ačkoli jsou směřovány hlavně ke sportovnímu publiku, jejich dojem rozhodně není čistě sportovní. Já osobně jsem je nějakou dobu nosil. A ať už jsem měl na sobě košili, triko či svetr, hodinky pasovaly. Zařadil bych je jako sportovně elegantní. A originální, oči ne jednoho spolucestujícího v metru zaujaly.

Tělo je vyrobené převážně z polykarbonátu. Kolem displeje chráněného odolným Gorilla Glass se leskne obruba z leštěné keramiky. Displej sám vládne takzvanou transreflektivní technologií, což v překladu znamená, že displej vlastně čerpá jas z okolí, tedy čím více slunce, tím lépe. Viditelnost je opravdu skvělá. Řemínek je silikonový, lze ho ale vyměnit. V nabídce je jak kovový, tak kožený.

 

„fitness a všechny funkce s tím spojené.“

Nabídky sportů jste si ve videu jistě všimli. K tomu patří ale i prémiová funkce VO2max, která vám měří, kolik kyslíku vaše tělo dokáže během sportu zpracovávat. Více kyslíku, větší výkon. Na této hodnotě se vyplatí pracovat jakémukoli sportovci a díky těmto hodinkám svůj posun budete moci monitorovat při každém tréninku. Hodinky mají také zabudovanou GPS. Dále samozřejmě nechybí optický měřič tepu, možnost nastavit si denní porci kroků, tréninkový plán, množství spálených kalorií a podobně. Amazfit spolupracuje s několika aplikacemi třetí strany, za ty nejkvalitnější a už v základu přítomné je zde Strava, která vám nabídne velmi podrobné a přesné informace o vašem tréninku.

Co mě příjemně překvapilo, byla upomínka: “Hey, you are sitting for too long, it’s time to get up and stretch for a little bit!” Je to jen malý detail, ale spoustu lidí dnes tráví většinu svého dne v sedě a ani si to mnohdy neuvědomují. Hodinky hlídají váš pohyb a dají vám i to drobné popostrčení, které je občas potřeba. Je to takový váš asistent na cestě k aktivnějšímu a zdravějšímu životnímu stylu.

 

„komunikace a zábava, uživatelské prostředí…“

Jedna z nejužitečnějších funkcí je hudební přehrávač. Písničky si skrz počítač nahrajete přímo do hodinek, ty přes Bluetooth propojíte s bezdrátovými sluchátky, stisknete play a jdete. Můžete je ale i připojit na reproduktor a svůj oblíbený playlist tak sdílet se svými přáteli. Hodinky tedy vlastně fungují jako MP3 přehrávač.

Dalším důležitým aspektem jsou notifikace. Setkal jsem se s notifikacemi ze všech základních sociálních sítí a messengerů. Facebook Messenger, WhatsApp, iMessage, Gmail, … Upozornění si můžete přečíst, nelze na ně ale reagovat. Podobné je to s hovory, ty lze ztišit nebo odmítnout.

Uživatelské prostředí je v angličtině a v zásadě velmi jednoduché. Používate pouze pár gest do strany, nahoru nebo dolů. Přiznám se ale, že mi chvíli trvalo, než jsem si na něj zvykl. K navigaci lze použít i postranní tlačítka, která se určitě budou hodit například při plavání, během kterého by vás ovládání dotykového displeje mokrým prstem mohlo velmi snadno dostat z tempa. Zde je možná také ideální příležitost zmínit, že Amazfit Stratos 2 jsou vodotěsné až do 50 metrů, v bazénu s vámi tedy budou v bezpečí.

V základní nabídce máte na výběr z mnoha různých ciferníků, které lze snadno měnit. Analogové, digitální, sportovní více i méně, na své si přijde každý. Můžete je měnit na hodinkách, nebo v aplikaci v telefonu. Důležité je, že aplikace je kompatibilní jak s Androidem, tak iOS. V ní sledujete podrobnější statistiky vašeho výkonu, zadáváte hesla na Wi-Fi a podobně.

 

na závěr:

Tím končí náš psaný, podrobnější pohled na Xiaomi Huami Amazfit Statos 2. Pro technické typy, kteří si libují v tabulkách a číslech zde nechávám link na náš e-shop, kde najdete přesné technické specifikace a samotné hodinky si můžete i rovnou koupit. To už je opravdu vše. Sportu zdar!

E-shop: https://xiaomi-store.cz/cs/chytre-hodinky/538-xiaomi-huami-amazfit-smartwatch-2-6970100371253.html

 

Kristián Šmíd