V pátek 16.12. vyšla aktualizace telefonů Xiaomi, po jejímž nainstalování můžete telefon využívat leda jako těžítko. Máme pro Vás na videu postup, jak telefon opět oživit, není to složité.

Co potřebujeme:

  • počítač s Windows 7 a vyšším
  • USB kabel
  • Wifi připojení s internetem

Bohužel. Nemůžou za to ani vaše telefony, ani Vy, ani obchodníci. Xiaomi důkladně neotestovalo týdenní aktualizaci systému a kvůli chybě u českého jazyka se stalo, že zákazníci používající telefon v češtině jej od té doby nemohou používat.

Chyba se projevuje tak, že po aktualizaci a zapnutí telefonu již nabíhá pouze černá obrazovka, nebo se zobrazuje chyba “Proces com.android.systemui byl bohuž…”  a nemůžete dělat vůbec nic.

Postižené jsou pouze některé modely Xiaomi, v naší distribuci Xiaomi-Store.cz se jedná o tři typy – Xiaomi Redmi 3 / 3 Pro, Xiaomi Redmi 3S a Xiaomi Redmi Note 3 Pro. Tyto telefony u nás byly vybaveny developerskou verzí systému, která zahrnuje týdenní aktualizace a tento pátek bohužel také zmíněnou chybu s češtinou.

Jiné telefony postižené nejsou, například verze telefonů s českým LTE jsou vybaveny odlišnou verzí systému, tzv. stabilní, aktualizace tak nevycházejí každý týden, ale jsou obecně více odladěné.

  1. KROK:

Zjistěte, jaký máte telefon a nabijte jej. Model telefonu musíte vědět přesně, podívejte se tedy proto na krabici, nebo na fakturu, jaký telefon máte. Je to jeden ze tří typů, buď Xiaomi Redmi 3 / 3 Pro (liší se pouze větší pamětí a čtečkou otisku prstů), nebo máte Redmi 3S (ať už 16 nebo 32GB) nebo Redmi Note 3 Pro (16 nebo 32GB paměť).

Podle toho si stáhněte následující soubor do počítače:

Xiaomi Redmi 3 / Redmi 3 Pro

Xiaomi Redmi 3S

Xiaomi Redmi Note 3 Pro

Tak a kromě toho souboru si stáhněte ještě Mi PC Suite (stáhnout zde), tento program je společný pro všechny telefony a pomůže nám do telefonu nainstalovat jinou verzi systému.

V podstatě chceme docílit toho, že vadnou aktualizaci 6.12.15 přehrajeme starší verzí systému 6.12.8, která byla vydána týden předtím. Můžete zkusit nahrát i stabilní verzi systému, která se neaktualizuje tak často, ale dle našich dnešních zkušeností jsme zjistili, že to často končí neúspěchem. Toto funguje dobře. (stabilní verze zde, vždy dbejte na konkrétní model telefonu)

 

2. KROK:

Nainstalujte si Mi PC Suite a spusťte jej. Při znovuoživení telefonu BOHUŽEL PŘIJDETE O SVÁ DATA, nedá se nic dělat. Zkoušeli jsme různé postupy, jak z telefonu alespoň něco dostat, ale není to univerzálně použitelné, funguje to jen někdy a za nějakých podmínek, většinou však nefunguje nic.

Telefon zcela vypněte tak, že podržíte tlačítko Power dokud nenaskočí nabídka čtyř tlačítek, zvolte Vypnout. Dá se tam dostat, i když se Vám ukazuje ta chybová hláška, stačí ji jen průběžně zavírat.

Poté počkejte tak 20 sekund a telefon zapněte ve speciálním režimu Recovery. To se dělá tak, že stisknete a držíte tlačítko hlasitosti nahoru a hned poté stisknete a držíte tlačítko Power, dokud telefon nezavibruje. Jakmile zavibruje, pustíte tlačítko Power a za další 3 sekundy pustíte i tlačítko Hlasitost nahoru.

V případě Redmi Note 3 Pro se objeví po chvíli piktogram telefonu s odpojeným kabelem. U Redmi 3/3 Pro / 3S se objeví žlutá nabídka v čínštině, prstem vyberte možnost “Recovery” uprostřed vpravo a po chvíli se objeví piktogram telefonu s odpojeným kabelem.

Připojte kabel od počítače k telefonu.

Telefon se v počítači musí nainstalovat a možná se pokusí Mi PC Suite telefon identifikovat, ale spíš neúspěšně. Nyní v programu Mi PC Suite vyberte vpravo nahoře u tlačítka Update malou šipku dolů a zde vidíte R.Flash. Stiskněte a držte na klávesnici Shift a poté klikněte na to R.Flash.

Vyskočí Vám okno, ve kterém můžete vybrat soubor z počítače. Jedná se (dle vašeho modelu) právě o tu zabalenou starší verzi systému, kterou jste si stáhli z odkazů výše. Tu vyberte, program Mi PC Suite přes internet ověří správnost souboru a nabídne Vám dole tlačítko Update, to stiskněte.

Počkejte 20-30 minut, než se telefon aktualizuje a restartuje. Poté by již měl naběhnout standardně do nabídky výběru jazyka, země atd. Tím vším projděte a nezapomeňte se připojit k internetu přes WiFi!

3. KROK

Je totiž velmi pravděpodobné, že narazíte na Xiaomi účet, pokud jste jej měli předtím přihlášený. Pokud se tak stane, zadejte své heslo do Xiaomi účtu. Jedná se o bezpečnostní prvek, který se nedá nijak obejít. Pokud jste jej nikdy předtím nepoužívali, dostanete se až do telefonu a můžete jej používat. ZAKAŽTE AUTOMATICKÉ AKTUALIZACE!!! (VIZ KROK 4.)

Pokud jste heslo zapomněli, jděte v počítači na http://i.mi.com , dole vyberte english a dejte sign in with Mi Account. Na následující stránce dejte “Forgot password” a následně zadejte buď e-mail, nebo telefonní číslo (vč. +420 předvolby), na který byl Xiaomi účet přihlášený a dejte Next. Nyní se vám ukáže, kam Vám přijde ověřovací kód. Pokud je tam vaše telefonní číslo, prosím vyndejte sim kartu z telefonu Xiaomi a dejte si ji do jiného, protože z Xiaomi telefonu byste teď kód z SMSky nijak nevyčetli.

Zadejte na webu ověřující kód z obrázku vpravo a dejte Next. Následně opište kód z SMSky a opět dejte Next. Pokud kód dlouho nepřichází, dejte tam možnost “Resend”.  Následně Vám systém dovolí změnit heslo ke Xiaomi účtu. Když ne rovnou, tak prostřednictvím odkazu, který Vám dorazí e-mailem.

Nové heslo konečně zadejte do telefonu a můžete jej používat. ZAKAŽTE AUTOMATICKÉ AKTUALIZACE!!! (VIZ KROK 4.)

4. KROK

Nainstalovali jsme verzi systému 6.12.8, to znamená starší verzi než je teď ta problémová. Prosím zakažte ihned automatickou instalaci aktualizací. Jděte do aplikace Aktualizace, vyberte vpravo nahoře tlačítko se třemi tečkami, dejte “Nastavení aktualizace” a zde odškrtněte “Aktualizovat automaticky”.

Telefon standardně používejte a na novou aktualizaci vyčkejte radši až do ledna 2017.

 

Pěkné Vánoce!