Dnes tu máme další video, tentokrát s jedním z nejrychlejších tabletů na světě – Xiaomi MiPadem. Jak vypadá, jaký z něho máme dojem a jak dopadlo srovnání se starším iPadem Mini? Podívejte se na naše video.

Screen Shot 2014-07-10 at 11.03.40

Xiaomi MiPad je jedním z prvních tabletů na platformě Nvidia Tegra K1. Nabídne tak obrovský výkon, jemuž se dnes vyrovná málokterý soupeř. Zároveň je to vše zabaleno ve velmi kompaktním těle, velmi podobném iPadu Mini. Z něj si MiPad vypůjčil displej (konkrétně z modelu iPad Mini s Retinou) a také rozměry, které jsou téměř shodné. MiPad je jen o něco silnější a těžší. Design se pak velmi inspiruje barevným iPhonem 5C.

Ke srovnání jsme shodou okolností jeden iPad Mini měli, byť jen starší verzi bez Retina displeje a s horšími HW parametry. Ani to nám ale nezabránilo obě zařízení porovnat z hlediska rozměrů, zpracování a koneckonců i rychlosti. Ačkoliv je iPad Mini již téměř 2 roky starý stroj, stále se prodává za oficiální cenu 7 290 Kč včetně DPH a je tak jen o pár stokorun levnější, než Xiaomi MiPad, který lze zakoupit za 7 990 Kč a ještě k němu dostanete MiKey zdarma. IPad Mini s Retinou pak zakoupíte až za poměrně vysokých 9 790 Kč.

Co se týká samotného zpracování, vítězí iPad Mini. Nabídne totiž ušlechtilejší materiály a prémiovější pocit v ruce. Tím však nechceme říct, že by MiPad působil v ruce špatně – zpracování je příkladné a nikde nic nevrže. Přední strany obou zařízení působí téměř identicky. Kamerka uprostřed, displej s tenkými rámečky a ovládací tlačítko/a pod displejem. Sensorová tlačítka pod displejem u MiPadu sice působí neprakticky, ale dají se v systému snadno zablokovat a neruší tedy při hraní her. Boky MiPadu jsou prázdné, až na obligátní trojici tlačítkek Power a Hlasitost +/-. Kromě toho zde naleznete šuplík na microSD kartu, kterou lze rozšířit vnitřní paměť až o 128GB. Ve výsledku tak může nabídnout ještě více místa, než nejdražší iPad Mini s 128GB úložištěm.

Zadní straně dominuje čočka 8MPx fotoaparátu (bez přisvětlovací diody), dvojice mikrofonů a ve spodní části dva reproduktory, které nás příjemně překvapily svou hlasitostí. Oproti jednomu reproduktoru u iPadu Mini je to skutečně rozdíl.

Co se týká systému, MiPad je prvním Xiaomi zařízením, který již běží na nové nadstavbě MIUI v6. Ta nabídne plochý design, jak to známe z iOS 7 a Androidu L. Nastavení na MiPadu vypadá stejně, jako u tabletů jiných značek. Nově se sem přesunula položka aktualizace systému, kde si budete moci stahovat nejnovější páteční updaty. Již tak nehledejte aplikaci Updater, tak dobře známou z MIUI v5. Zapomněli jsme zmínit, že MiPad běží samozřejmě na Androidu 4.4.4 KitKat, tedy na tom nejnovějším, co momentálně existuje. Samozřejmostí je podpora Google Play obchodu, odkud si můžete stahovat dobře známé Androidové aplikace a hry.

Výdrž akumulátoru jsme bohužel nemohli otestovat a snad se k tomu dostaneme v některém z příštích článků. Samozřejmě vše závisí od využití tabletu a pokud na něm budete neustále hrát hry a naplno využívat jeho potenciál, nemůžete čekat zázraky asi od žádného zařízení. Ke snížení spotřeby slouží celkem tři režimy v nastavení baterie – úsporný, standardní a výkonný.

Tablet jinak běží velmi plynule a je radost na jeho jemný displej pohledět. O výkonu procesoru a dalších HW součástí nelze mít pochyb a svědčí o tom i dosažené skóre v AnTuTu přes 40 tisíc bodů. I samotná práce s tabletem je blesková, spouštění aplikací je bleskové a díky duální WiFi je stahování větších souborů dílem okamžiku.

Tablet Xiaomi MiPad můžete zakoupit v obchodě Xiaomi-Store.cz za cenu 7 990 Kč včetně DPH. K tomu dostanete chytré tlačítko MiKey zdarma.