Xiaomi MiPad 2 se již na trhu pár měsíců vyskytuje a je to nádherné kvalitní zařízení, nicméně tablety Xiaomi se nikdy netěšily nějaké nadstandardní péči výrobce, jako je tomu třeba u jeho telefonů. Pojďme se podívat, jak do něj nahrát lokalizaci do naší mateřštiny.

overall-games-bg

Upozornění: Námi prodávaný tablet Xiaomi MiPad 2 na e-shopu Xiaomi-Store.cz již pochopitelně lokalizaci obsahuje a není potřeba provádět kroky uvedené v tomto návodu. Návod je určený pro všechny, kteří si tablet koupili někde jinde, nebo si jej koupili u nás v době, kdy ještě překlad neexistoval.

Aktualizováno 21.2.2016: Komunita MIUIOS.cz již vydala finální verzi lokalizace pro Xiaomi MiPad 2! Budou tak nyní vycházet každý týden, jak je tomu u ostatních Xiaomi telefonů. Nejlepší zprávou jsou tak vyladěné mouchy, které se v testovacích verzích na MiPadu 2 objevovaly a také fakt, že už Vás při zapnutí telefonu nebude otravovat ta příšerná hláška s Bootloader error. Pokud už TWRP i lokalizaci máte nainstalovanou z dřívějška, doporučujeme přes TWRP nahrát nejnovější ZIP ze stránek MIUIOS.cz, určený pro MiPad 2.

Xiaomi MiPad 2 je druhým tabletem v nabídce výrobce. Zlí jazykové tvrdí, že jsme si vlastně oproti prvnímu vydání pohoršili, protože instalovaný x86-64 procesor od Intelu je slabší než původní Tegra a tablet také přišel o čtečku paměťových karet. To vše může být pravda, ale i tak se jedná o svižný a nijak omezující tablet o krásném tenkém profilu a precizním hliníkovém zpracování, který vypadá oproti předchozí generaci podstatně lépe, je lehčí a nabídne třeba lepší fotoaparáty, nebo nový USB Type-C konektor. Instalovaný procesor mimo jiné umožnil vydání plnohodnotné Windows 10 varianty, kterou si představíme již brzy.

Co se však musí kritikům dát za pravdu, to je mizerná podpora ze strany výrobce. I původní MiPad na tom byl s podporou na štíru, o čemž svědčí přítomnost stále původního Androidu 4.4 a i MiPad 2 na tom možná nebude jinak. To však ukáže čas.

Naštěstí se po dlouhém čtvrt roce podařilo československé komunitě MIUIOS.cz vydat alespoň testovací přeloženou ROMku k instalaci, kde jednak naleznete kompletní překlad do češtiny a slovenštiny, a zároveň také integrované Google služby včetně obchodu Play, který tak nemusíte doinstalovávat ručně. Cesta k jejímu nainstalování není úplně jednoduchá a hlavně trvá dlouho, nicméně ukážeme si jak na to.

 1. Musíte mít počítač s Windows 7 a vyšším a nainstalovanými ovladači. Nejsem si jistý, jestli je nutné instalovat oba soubory, ale dělal jsem to podle návodu a příliš to nekontroloval. Třetí soubor je program na flashování od Intelu, který Vám přijde vhod v situaci, kdy něco flashnete špatně. Ale to se doufejme nestane, instalovat jej tedy nemusíte. Pokud máte Windows 8 a novější, musíte před instalací ovladačů vypnout tu ochranu proti instalaci nepodepsaných ovladačů. Více třeba zde. Ovladače si stáhněte zde – https://mega.nz/#!4pZkAISS!mbsKYC4aq_5xCITFFh1Xd9W7-16usUoKaqJVdA1u2jg. Měly by se instalovat v tomto pořadí: 1.iSocUSB-Driver-Setup-1.2.0.exe, 2. IntelAndroidDrvSetup1.5.0.exe
 2. Dále potřebujete mít nainstalovaný balíček s ADB a Fastbootem, abyste mohli v příkazové řádce tyto příkazy používat. Doporučuji použít tento balíček a při instalaci zvolit i možnost “system-wide”. Instalujete se to v okně příkazové řádky, co chcete a nechcete instalovat se volí pomocí kláves y/n (yes/no) a enterem. Doporučuji nainstalovat ADB/Fastboot, i zvolit yes u toho system wide, ale ovladače (device drivers) už instalovat nemusíte, ovladače od intelu už máme nainstalované.
 3. Stáhněte si poslední oficiální ROMku pro Xiaomi Mi Pad 2 ve fastboot verzi , naleznete ji zde pod “Xiaomi Mi Pad 2 Latest China Stable Version Fastboot File Download”, k 29.2.2016 je to verze 7.1.9.0. Někam ji rozbalte.
 4. Stáhněte si TWRP Recovery, určenou pro MiPad 2, verzi 2.8.7.0. si můžete stáhnout tady
 5. Stáhněte si a nainstalujte flashovací utilitu MiFlash, kterou naleznete zde.
 6. A konečně – stáhněte si přeloženou ROMku do CZ/SK z komunitního webu miuios.cz. Vždy aktuální verzi naleznete zde, každý týden vychází nová. Pozor, musí být skutečně na MiPad 2!
 7. Pochopitelně si v tabletu vše zálohujte, bude zcela vymazán do továrního nastavení.

No a můžeme se pustit do práce. Postup už napoví video:

Omlouvám se za kvalitu – že je nastojato a obraz se třepe. Bohužel jsem u sebe neměl vhodný stativ, tak telefon držím v ruce.

Základní souhrn kroků, které je nutné pro instalaci lokalizace učinit (pozn.: příkazy se pochopitelně píšou bez uvozovek. Ty tu mám jako oddělovač, co je ještě příkaz a co už ne):

 1. mít počítač s ovladači
 2. na MiPadu s originální ROMkou z výroby si povolit v nastavení Developer options několikerým poklepáním na MIUI version v About tablet v nastaveních
 3. V developer options povolit 1. “USB debugging” a 2. “Enable OEM unlock”
 4. Připojit tablet k počítači a do příkazové řádky zadat “adb devices”. V tabletu by se vám mělo ukázat okno s tím, jestli chcete povolit debugging k tomuto počítači. Dole dejte always allow a povolte to.
 5. do příkazové řádky zadejte “adb reboot-bootloader”, tablet se vám restartuje do fastboot režimu
 6. do příkazové řádky zadejte “fastboot oem unlock”. Tablet se vás zeptá, jestli chcete skutečně odemknout bootloader. Pomocí volume up zvolte yes a klávesou power to potvrďte. Půlka obrazovky zmizí a na počítači v příkaz. řádku se objeví informace o dokončení příkazu
 7. v příkazové řádce zadejte “fastboot reboot”, tablet se restartuje a objeví se vám hláška “bootloader error”. To je normální a bude se ukazovat už vždy. Je to proto, že jste odemkli bootloader, což je funkce určená spíše pro vývojáře a pokročilé uživatele, nicméně kromě této hlášky se vůbec nic jiného neděje. Nyní stiskněte klávesu Volume Down, dostanete se opět do fastbootu. (TADY se psaný postup trochu liší s videem. Ve videu ještě zabíhám do původního systému po unlocku bootloaderu a až poté flashuju originální čínskou ROMku. Můžete následovat klidně video, ale je to pravděpodobně zbytečné zdržení)
 8. Spusťte program MiFlash, je to takové menší okno, většina z vás pokročilých s Xiaomi ho důvěrně zná. Klikněte na ikonu Browse vlevo nahoře a vyberte adresář, kam jste rozbalili originální čínskou ROMku. Je to ten adresář, jak se v něm nachází soubory jako flash_all.bat atd. Ne ten images. Nyní dole vyberte to kulaté tlačítko “flash all”. A konečně – klikněte na malou šipku vlevo nahoře vedle tl. Browse, dejte tam “Advanced” a v prvním řádku najděte cestu k souboru flash_all.bat v té čínské rozbalené ROMce. Na flash_all.bat dvakrát klikněte a toto podokno zavřete. V hlavním okně poté klikněte na tl. Refresh, v prvním řádku se Vám ukáže připojený tablet ve fastboot režimu. Na to klikněte a stiskněte tl. Flash. Počkejte pár minut, dokud se do tabletu nenahraje originální čínská ROMka. Po instalaci se tablet restartujte.
 9. Opět se vám ukáže hláška Bootloader error. Tu přeskočte tentokrát stisknem klávesy Volume Up, která znamená pokračování ve startu tabletu.
 10. tablet se obnoví do továrního nastavení, projeďte výběr jazyka a další kroky, dokud se nedostanete do systému. V tabletu opět povolte developer options, stejně jako v kroku 2, poté povolte USB debugging jako v kroku 3, ale už znovu nepovolujte Enable OEM unlock. I krok 4 znovu opakujte, musíte dát “Always allow” a zase Allow při té hlášce, jestli chcete debuggovat z připojeného počítače. Do vnitřního úložiště tabletu nahrajte ZIP s CZ/SK lokalizací.
 11. V příkazové řádce zadejte opět “adb reboot-bootloader”
 12. Nyní musíte příkazovou řádku nasměrovat k adresáři, kde máte ten soubor s TWRP. V originálu se jmenuje TWRP.img. Je jedno, jestli do toho adresáře najedete příkazem CD nebo otevřete příkazové okno přímo v daném adresáři. S připojeným tabletem ve fastbootu zadejte do příkazové řádky: “fastboot flash recovery TWRP.img”. Flash by měl proběhnout bleskově a mělo by se zobrazit zase “OKAY”. Tablet odpojte od kabelu.
 13. Stiskněte a držte zároveň tlačítka Power a Volume Up, dokud se tablet z fastbootu nerestartuje a neukáže se ten bootloader error. Při něm můžete tlačítka pustit a opětovně je najednou stiskněte a držte. Obrazovka po chvilce jakoby problikne, to velké logo MI blikne do vyššího jasu. V tu chvíli tlačítka pusťte a chvilku na to by se vám mělo spustit TWRP recovery. Většina z vás to už asi zná z jiných telefonů. Dvakrát ho odemkněte, poté tapněte na “Install”, vyberte ten zkopírovaný ZIP s lokalizací a nechte jej nainstalovat. Až se ukáže “Done”, vraťte se domečkem na hl. obrazovku, vyberte “Wipe”, potom “Advanced wipe” a zde vyberte první čtyři zatržítka – Dalvik Cache, Cache, Data a Internal Storage. Proveďte wipe.
 14. Domečkem se zase vraťte zpátky, dejte Reboot a System.
 15. Máte lokalizovaný a plně funkční MiPad 2. V případě nějaké nové aktualizace už díky odemčenému bootloaderu není potřeba následovat všechny zmíněné kroky, prostě si stáhnete nový zip a v TWRP ho nainstalujete.

Pro zkušené – proč instaluji napřed tu čínskou ROMku z webu výrobce? Protože když to neuděláte a nainstalujete lokalizaci pouze přes tu stávající ROMku, která je v tabletu, prostě nefunguje Google Play. Při pokusu o stažení jakékoliv aplikace končí chybou 963. Pokud napřed nahodím originální ROMku z webu výrobce přes MiFlash s Flashh_all.bat a až potom TWRP a CZ/SK lokalizaci, vše jede v pohodě.