Čas od času se každému stane, že telefon vyklouzne z ruky a udělá pár kotrmelců na podlaze. S hrůzou pak očekáváme, co se s telefonem přihodilo. Občas jsou to drobné škrábance, občas prasklé sklo displeje, občas něco nefunguje. Nevyhýbá se to žádnému telefonu a i ty nejlepší (nebo právě ty nejlepší) trpí díky velkým displejům a horšímu úchopu v ruce na pády jako čert.

Screen Shot 2014-09-01 at 20.27.06

Právě dnes se nám dostal do ruky telefon Xiaomi Mi3, který už pár pádů zažil. Jednou to odnesl levý horní roh, podruhé zase ten opačný, ale naposledy šlo již o něco vážnějšího. Na displeji se objevila malá prasklinka v oblasti sensorových tlačítek a ta přestala pracovat. Pouze podsvícení funguje, ale na dotyk nereagují. Přitom displej je zcela bez problémů.

Co teď s tím? Je potřeba měnit celý displej včetně tlačítek za hodně peněz? Nebo stačí jen přední sklo? Kdo ví, kolik si řeknou v servisu. Naštěstí existuje ještě jedno řešení. Pokud je displej jinak v pořádku, můžete vyzkoušet i aktivaci softwarových tlačítek přímo ve spodní části displeje. Nejedná se o žádnou novinku, toto řešení běžně používají konkurenční značky telefonů i ve svých vlajkových lodích. Sice přijdete o pár řádků displeje, ale nemusíte telefon posílat na nákladný servis. Jak na to? To si ukážeme v dnešním videu.

Ovládání telefonu je bez spodních tlačítek problematické a musíte si dobře rozmyslet, na co chcete kliknout. Není pak již návratu zpět a musíte telefon restartovat. Napíšeme si tedy stručný postup, jakési shrnutí, co je potřeba pro aktivaci tlačítek udělat.

1) Otevřete Obchod Play a stáhněte si aplikaci “Root Browser” (zde je odkaz na Google Play)

2) Restartujte telefon

3) Otevřete systémovou aplikaci “Optimalizace” (ta s tou zelenou ikonou a bílým křížem) a vpravo zvolte “Povolení”. Pokud máte ve své Mi3 ještě starší MIUIv5, povolte zde “Práva root – aplikace mající oprávnění root”. Pokud již máte nejnovější aktualizaci s MIUIv6, musíte zabrousit ještě do sekce “povolení root” a zde již ručně povolit root přístup pro již nainstalovatný “Root Browser”. Několikanásobně odsouhlaste veškerá upozornění.

4) Restartujte telefon

5) Otevřete nainstalovaný “Root Browser” a v něm složku “system”. Sjeďte úplně dolů, až uvidíte soubor “build.prop”. Na ten klikněte a otevřete jej v RB Text Editoru.

6) Sjeďte opět až na konec souboru a pomocí klávesnice vložte nový řádek. Do něj napište: “qemu.hw.mainkeys=0” (bez uvozovek).

7) Uložte soubor tlačítkem s disketou nahoře vpravo. Pokud máte MIUIv6, měl by se již uložit bez problémů. Pokud máte starší MIUIv5, může Vás telefon vyzvat k odsouhlasení práv root, tak je všechny odsouhlaste, dokud se neobjeví, že byl soubor úspěšně uložen.

8) Restartujte telefon. Po restartu již budou tlačítka viditelná

9) Vypněte si podsvícení tlačítek v Nastavení -> Tlačítka, aby Vás to zbytečně nemátlo.

Po této úpravě již budou přítomná neustále na displeji ovládací tlačítka. Telefon můžete klidně uvést do továrního nastavení (wipnout) a tlačítka přetrvají. Problémem jsou týdenní aktualizace. Ty opět tlačítka vyruší, čili pokud nechcete každý týden tlačítka znovu nastavovat přes Root Browser, budete muset aktualizace oželet. V opačném případě stále znovu nastavovat. (možná to neplatí vždy, ale mně při přechodu z MIUIv5 na MIUIv6 – 4.8.22 na 4.8.29, zmizela).

Možná si ještě všimnete, že tlačítka mají jinou podobu jak v MIUIv5 tak v MIUIv6. Ve v5 zapadají do celkového prostředí telefonu a obsahují navíc klávesu Menu. V v6 naopak vypadají úplně stejně, jako v čistém androidu a už klávesu Menu nemají. V programech však bývá přítomna zástupná klávesa. Softwarová tlačítka je ještě dále možno nastavovat v Nastavení -> Tlačítka. Můžete měnit třeba jejich pořadí.

Návod i obrázek pochází z MIUI.com