Každá Powerbanka se dnes chlubí vysokou kapacitou v řádu tisíců mAh, ale když si pak spočítáte, jakou máte kapacitu baterky v telefonu a kolikrát vám jej Powerbanka nabila, něco tu nesedí. Zde se dozvíte, jak se kapacita počítá a jak je to ve skutečnosti.

Výrobci nám záměrně pletou hlavu. Je celkem jedno, jestli si koupíte Powerbanku od Xiaomi, Adata, TP-Linku, nebo jiných značek. Všichni uvádějí vysoké kapacity typu 10000 mAh, 16000mAh. Když si ale vezmete Váš Xiaomi Redmi 2 s kapacitou baterie 2 200mAh, zjistíte, že desetitisícová Powerbanka jej nenabije pětkrát, ba ani čtyřikrát, což by jinak měla papírově zvládat zcela bez problémů. Nabíje Vám telefon třikrát až 3,5x a to je konec. Jak je to možné?

xiaomi-kapacita-2

Výrobci si zvykli označovat kapacitu powerbanky podle článků, kterými ji osadí. Jenže právě bateriové články mají uváděnou kapacitu vždy při nižším napětí, někde okolo 3,6-3,7V, a výstupním proudu 1A. Když pak hodnoty přepočítáte na výstupní napětí 5V, potřebné pro napájení mobilních telefonů a započítáte účinnost jak článků, tak převodníku DC-DC z oněch 3,6-3,7V na 5V, jste na zcela jiné kapacitě. Účinnost uvádějí výrobci okolo 90%, Xiaomi konkrétně až 93%. Nebude to ale platit vždy, se zvyšujícím se výstupním proudem bude účinnost nižší.

Pro zcela základní přehled o reálně kapacitě Powerbanky nám stačí rovnice ve stylu:

udávaná kapacita PB x typové napětí článků / 5 (napětí potřebné pro koncové zařízení) x účinnost PB

Pro příklad si vezměme Xiaomi Powerbank 10400mAh. Xiaomi totiž jako jeden z mála výrobců přímo na svém webu uvádí kapacitu Powerbanky včetně napětí, při kterém této kapacity dosahuje. To činí 3,6V.

10 400 x 3,6 / 5 x 0,93 = 6 964 mAh

Toto je mnohem reálnější hodnota, která sice nevypadá tak přitažlivě, ale udává nám, kolikrát jsme reálně schopní baterku našeho telefonu nabít. Pokud tedy vezmeme v potaz výše zmíněné Redmi 2 s 2200mAh baterkou, nabijeme jej zhruba třikrát. Pokud k powerbance připojíme zařízení s vyšším odběrem, třeba tablet, dá se očekávat, že účinnost a potažmo kapacita bude ještě nižší.

xiaomi-kapacita-1

Ano, výrobci nejednají úplně fér, ale Xiaomi se alespoň trochu snaží. U novějších modelů můžete najít přímo na těle Powerbanky normovanou kapacitu Powerbanky i při napětí 5,1V a výstupním proudu 1A. Třeba u nového modelu 10000mAh se dočtete kapacity 6 250mAh, u většího 16000mAh pak 10800/10200mAh (LG/ Panasonic)