Xiaomi nedávno vydalo nové MIUI 8 a již je dostupné dokonce i v češtině / slovenštině. Vám však vaše Redmi 3 / Pro nelze aktualizovat. Proč to tak je? A jak povolit automatické aktualizace, jak tomu bylo dříve na starších Xiaomi telefonech? Na to se dnes podíváme.

UPOZORNĚNÍ! Tento článek již není zcela aktuální. Od 1.8.2016 jsou všechny námi prodané telefony Xiaomi Redmi 3, Redmi 3 Pro i Redmi 3S vybaveny oficiální verzí systému přímo od výrobce, který obsahuje i češtinu a slovenštinu (Redmi 3S prozatím pouze češtinu), veškeré Google služby a funguje i automatická aktualizace těchto telefonů. Pokud máte telefon koupený u nás v Xiaomi-Store.cz a přejete si telefon přehrát na novou verzi systému včetně možnosti automatických aktualizací, děláme tak bezplatně na naší pobočce na Praze 2 – Vinohradech.

Článek je určen pro telefony zakoupené mimo e-shop Xiaomi-Store.cz a pro telefony Redmi 3 a Redmi 3 Pro zakoupené v e-shopu Xiaomi-Store.cz před 1.8.2016. Článek není primárně určen pro modely Redmi 3S, ty obsahují zcela jinou verzi systému!

Xiaomi nám všem v Evropě docela hází klacky pod nohy. Ano, vyrábí skvělé telefony, snad se blýská na lepší časy i s tou podporou LTE, nicméně před půl rokem začalo se zamykáním bootloaderů. To ve zkratce znamená, že telefon je uzamčen proti nahrávání všech alternativních ROMek (třeba lokalizací do češtiny/slovenštiny). Můžete používat pouze oficiální systém od Xiaomi, který bývá pouze v angličtině a čínštině, navíc bez integrovaných google služeb, nebo jste nuceni používat některou ze starších verzí MIUI v CZ/SK, která se však za boha nechce aktualizovat. Je to proto, že takto nahraný systém s CZ/SK lokalizací je tam nahraný natvrdo přes různé postupy, ale bootloader zůstává uzamčen, proto není možná jeho aktualizace nějakou uživatelsky přívětivou cestou (přes program Aktualizace v telefonu).

Xiaomi samozřejmě má způsob, jak si telefon odemknout. Musí tak vždy učinit až koncový uživatel, protože k odemčení je nutné mít vlastní Xiaomi účet, na ten získat povolení k odemčení telefonu a na ten následně můžete odemknout jeden telefon každých 30 dní. Pro všechny obchodníky (ať zahraniční, nebo ty v ČR) je to samozřejmě velmi nepraktický způsob a nikdo nemůže mít x stovek nebo tisíců Xiaomi účtů, aby mohl odemykat všechny telefony, které prodává. Ostatně to je také důvod, proč Xiaomi bootloadery začalo zamykat. Zejména čínští obchodníci si zvykli do telefonů nahrávat různě modifikované systémy, obsahující nástroje ke sledování uživatelů, spam, viry atd., a Xiaomi takové praktiky přirozeně kazily dobré jméno, protože uživatelé takové chování poté přičítají právě výrobci, ne prodejcům. Xiaomi Vám také nezpřístupní odemčení telefonů ihned. Od podání žádosti ještě budete pár dní čekat (až 12).

Pojďme rovnou k samotnému postupu. Předesílám, že přijdete o všechna data v telefonu, prosím vše si tedy zazálohujte. Doporučuji využít právě Xiaomi účet a MiCloud, do něj lze zazálohovat skutečně téměř vše a pak jen data ze zálohy obnovit. Je lhostejno, jakou verzi systému právě v telefonu máte, postup funguje na všechny stejně. Za případné poškození telefonu nenesu zodpovědnost a pro jistotu se také informujte u svých prodejců, zda odemčení bootloaderu a nahrání jiné verze softwaru nebude mít dopad na záruku telefonu. U slušných prodejců by tomu tak být nemělo, u nás v Xiaomi-Store záruku neztrácíte.

 1. Požádejte o odemčení telefonu. Vyřízení žádosti trvá až 12 dní.
  1. Na webu http://en.miui.com klikněte nahoře vpravo na “Unlock”, následně na velké modré tlačítko “Unlock now” a přihlaste se do svého Xiaomi účtu. Pokud jej ještě nemáte vytvořený, podívejte se na náš starší článek zde. Pokud nemáte vytvořenou přezdívku na diskuzním fóru, budete o to požádáni (v čínštině, jedna jediná kolonka na vyplnění). Něco si vymyslete a potvrďte. Pak se opět vydejte na en.miui.com a opět stiskněte “Unlock” a “Unlock now”. V zobrazeném formuláři vyplňte vaše jméno, telefonní číslo (skutečné!) a důvod pro odemčení. Napište tam třeba “I wanna flash custom ROM”. Potvrďte. Do pár minut Vám dorazí ověřovací SMSka na mobil, kód z ní vyplňte do prázdného pole a opět potvrďte. Pokud se tak neděje, požádejte o znovuodeslání kódu.
  2. Nyní počkejte několik dní, dokud Vám nedorazí smska s potvrzením, že žádost o odemčení byla schválena. Čas od času se můžete opět podívat na en.miui.com -> Unlock -> Unlock now. Jakmile tam uvidíte následující obrazovku, máte vyhráno:
   miui-unlock-approval
 2. Potřebujete si stáhnout všechny potřebné nástroje a soubory:
  1. originální čínskou vývojářskou verzi ROM naleznete ke stažení zde. Přesný popis je: “Redmi 3 Latest China Developer Version Fastboot File Download” a je to soubor jak pro Redmi 3, tak pro Redmi 3 Pro. Ne pro žádný jiný model telefonu. Pozor na modely Note 3, skutečně to není to stejné.
  2. program na flashování telefonu, MiFlash, verze 20160401 x64. Je určen pouze pro 64-bit systémy Windows 7 a vyšší! Pokud máte jen 32-bit operační systém, stáhněte si verzi 20151028 zde
  3. TWRP recovery, stáhněte jej zde. Pozor! Opět pouze pro Redmi 3 a Redmi 3 Pro, na nic jiného!
  4. a nejnovější verzi MIUI v CZ/SK od komunity MIUIos.cz, ke stažení zde. Musíte být na fóru přihlášeni, abyste viděli odkazy v tabulce. Vás zajímá telefony Xiaomi Redmi 3 / Pro (ido). Opět dávejte pozor, zda stahujete soubory pro Váš telefon (IDO), ne pro nějaký jiný. Pro Redmi 3 i Redmi 3 Pro jsou soubory totožné. Pro Note 3 i pro Redmi 3S už nikoliv!
  5. Program na odemčení bootloaderu přímo od Xiaomi, je ke stažení zde.
 3. Nainstalujte si MiFlash a rozbalte si někam do počítače soubor s originální čínsko-anglickou ROMkou z bodu 2.1.
 4. V telefonu si v Nastavení -> účty -> Xiaomi -> MiCloud vypněte funkci Najít zařízení, ušetří nám to spoustu pozdějších starostí. A vypněte telefon.
  redmi3-find-device
 5. Telefon zapněte tak, že držte zároveň tlačítko Hlasitost nahoru a tlačítko Zapnutí telefonu. Dostanete se do takové barevné nabídky, kde zvolte vlevo dole “download”
  r3-download-mode
 6. Telefon připojte k počítači. Pokud máte správně nainstalovaný MiFlash, mělo by se Vám zařízení nainstalovat jako “HS-USB QDLoader 9008” (nebo něco v tom stylu, ve správci zařízení to najdete pod porty COM a LPT).
 7. Spusťte program MiFlash, vlevo nahoře klikněte na Browse a najděte cestu k rozbalenému čínsko-anglickému systému. Pozor! Nevybírejte přímo složku “Images”, ale přesně tu jednu složku nad tím, bude to něco jako “ido_xhdpi_images_6.xxxx…” a dejte OK. Dole uprostřed zvolte “Flash all”. Vpravo nahoře zvolte “Refresh” a měli byste v seznamu vidět jedno připojené zařízení na portu COMx (nějaké číslo). Pokud tomu tak je, zvolte “Flash” a počkejte klidně i 10 minut na nahrání softwaru do telefonu. Do té doby nedělejte nic ani s počítačem ani s telefonem! Nic neodpojujte! V této fázi můžete telefon odpravit do věčných lovišť.
  miflash_1
 8. Po úspěšném nahrání SW do počítače se v programu MiFlash zobrazí hláška “Operace byla úspěšně dokončena” a nebude viditelný žádný další průběh. Telefon můžete odpojit a opravdu dlouhým držením tlačítka Power jej zapněte. Počkejte opět i 10-15 min na naběhnutí systému. Projeďte průvodce v angličtině, přihlaste se na WiFi a přihlaste se v nastavení k vašemu Xiaomi účtu, na který Vám bylo schváleno odemčení telefonu. Při přihlašování neaktivujte funkci “Najít zařízení” (Find device)
 9. Nyní telefon opět vypněte. Nastartujte v počítači program program na odemčení bootloaderu, přihlašte se do něj se svým Xiaomi účtem. Telefon zapněte tentokrát současným podržením tlačítek Hlasitost dolů + Zapnutí telefonu. Měli byste vidět na displeji nápis Fastboot.
 10. Připojte telefon. Xiaomi unlock tool by jej měl identifikovat. Klikněte na unlock a počkejte na odemčení telefonu. Mělo by to proběhnout hladce. Pokud se vyskytne chyba, zkuste telefon odpojit, zapnout dlouhým podržením tlačítka Power a zkontrolujte přihlášení Xiaomi účtu. Případně do telefonu vložte SIM kartu, obnovte jej do továrního nastavení a opět se do něj přihlaste přes váš schválený Xiaomi účet.
 11. Jakmile je telefon odemčen, tlačítkem Reboot v tom unlockeru jej restartujte a počkejte, až naběhne.
 12. Rozbalte vše ze souboru s TWRP, bude tam asi milion souborů. Nás zajímá soubor “twrp-3.0.2-0-ido.bat” (dávkový soubor). Telefon opět vypněte a zapněte ve fastboot režimu (hlasitost dolů + zapnutí telefonu). Telefon připojte k počítači a spusťte ten dávkový soubor a vyčkejte. Telefon by se měl tak do minuty restartovat do TWRP systému. Různé verze TWRP vypadají jinak, tato konkrétní verze by snad měla být černá, nahoře modrá lišta a dole posuvník se “swipe to allow modifications”. Tento posuvník posuňte.
 13. Telefon by se měl hlásit v počítači jako disková jednotka, resp. multimediální zařízení. Otevřete jej a nakopírujte do něj celý nerozbalený zip soubor s CZ/SK lokalizací, který jste stáhli v kroku 2.4.
 14. V telefonu zvolte z ikonek vlevo nahoře “Install”, vyberte z adresáře nakopírovaný ZIP soubor a potvrďte posuvníkem Confirm to flash (nebo tak nějak)
 15. Po dokončení nahrávání stiskněte virtuální domeček na displeji uprostřed dole, zvolte dlaždici Wipe vpravo nahoře, následně vlevo dole “Advanced wipe” a zatrhněte 4 položky: “cache, dalvik cache, data a internal storage”. Zvolte “swipe to wipe”. Následně můžete opět domů virtuální domečkem uprostřed dole, zvolte “Reboot” a “System”. Počkejte cca 15 min na naběhnutí systému a mtáe vyhráno. Hotovo.

Postup je primárně určen pro Redmi 3 a Redmi 3 Pro. Funguje i na další telefony Xiaomi, akorát ty už nepoužívají download mode a originální čínsko-anglický systém do nich musíte dostat jinou cestou. Nebo můžete zkusit odemčení telefonu i na tom systému, který právě v telefonu máte nainstalovaný. Občas to funguje a nic za to nedáte. Samozřejmě na jiné typy Xiaomi telefonů musíte mít stažené i zcela jiné soubory, jak čínsko-anglický systém, tak jiné TWRP, tak jiný CZ/SK soubor.