Dnes Xiaomi po dlouhých měsících spekulací představilo novou vezi MIUI v6. Dnes se podíváme, co je nového a také jak to vypadá s podporou stávajících zařízení.

Screen Shot 2014-08-16 at 22.56.55

MIUI v6 je konečně tady! Dle očekávání dostala tato povedená nadstavba Androidu kompletně nový vzhled v tzv. plochém designu. A protože obrázek vydá za tisíc slov, bude dnes článek hlavně ve znamení obrázků a videí.

miuiv6-2miuiv6-3miuiv6-4miuiv6-5

Obrázky jsou animované. Klikněte na ně pro zvětšení a animaci.

Jak je z obrázků patrné, změna vzhledu je naprosto radikální. Nebudeme chodit dlouho kolem horké kaše, Xiaomi se opět inspirovalo u Applu a v podstatě okopírovalo jeho styl iOS7 – pestré barvičky, zjednodušené ikony i prostředí, poloprůhledná “mlha” třeba při stažené liště atd. Poslední ze čtyř obrázků nabízí pohled na zamykací obrazovku, která doznala i funkčního vylepšení. Nyní sbírá jednotlivé notifikace, které je možné následně vysunout ze spodní obrazovky a není tak nutné odemykat telefon.

miui-v6-notifications

Styl notifikací se změnil i v odemčeném systému. Nyní zabírají pouze malou část horní obrazovky a neotravují tolik při používání telefonu. Řekněme, že třeba fotografujete a někdo volá. Oproti dřívějšku se ukáže jen malá lišta v horní části a vy tak stihnete bez problémů dokončit snímek, aniž byste měli celou obrazovku zakrytou telefonní aplikací.

miui-v6-mi-life-app        miui-v6-yellow-pages-app

MIUI v6 bylo obohaceno i o spoustu aplikací, které se nás zřejmě zcela netýkají. Nová je třeba aplikace MIUI Life, která na bázi vaší polohy nabízí zajímavá místa k prozkoumání, nebo různé dobré restaurace, či aktuální nabídky lístků do kina. Další aplikací jsou Zlaté stránky (Yellow Pages). Ta je využitelná skutečně jen v Číně, ale pomocí ní snadno vyhledáte telefonní číslo zrovna na tu konkrétní firmu/službu, kterou zrovna potřebujete. Když už jsme u volání, Xiaomi se chlubí tím, že na jejich serverech je uloženo na 60 milionů telefonních čísel. Ty poslouží uživatelům při příchozích hovorech. Pokud vám telefonuje neznámé číslo a bude se jednat o nějakou firmu či službu, telefon Xiaomi s MIUI servery a ihned vám ukáže, kdo volá.

Screen Shot 2014-08-16 at 23.00.43 Screen Shot 2014-08-16 at 23.00.39

Vysouvací lišta je samozřejmě poloprůhledná a její podobu již známe třeba z MiPadu.

Screen Shot 2014-08-16 at 22.57.07 Screen Shot 2014-08-16 at 22.58.09 Screen Shot 2014-08-16 at 22.58.44

Další aplikace doznaly zejména změn vzhledu, aby zapadaly do celkové koncepce systému.

Na závěr tady pro vás máme ještě jedno video z představení MIUI v6. Tak co, těšíte se? Diskutovat můžete na naší Facebookové stránce.

Dostupnost

Ještě to nejdůležitější – dostupnost a kompatibilita. MIUI v6 je již nyní v rukou cca tisícovky beta testerů. Toto číslo se do týdne rozroste až na 10 000. Na veřejnost se nový systém MIUI v6 dostane až na konci roku 2014. Špatná zpráva? Možná, ale určitě vás potěší, že bude dostupný jak pro Xiaomi Mi4 a Mi3, tak i pro všechny Mi2 / 2S / 2A a všechny modely Redmi a Redmi Note 🙂