Pár týdnů zpátky se spekulovalo, že by mohlo Xiaomi představit nový telefon s čistým Androidem. Dnes se tomu skutečně stalo. Je to začátek nové éry?

mi-androidlogo

 

Tak jsme se dočkali. Pár týdnů se vedly spekulace, že by Xiaomi mohlo představit telefon s čistým Androidem a dnes se tomu skutečně stalo. Konkrétně v Indii, protože jak známo, čistý Android není v Číně zrovna v kurzu, kvůli různým omezením Google aplikací a Obchodu.

mia1-phone01    mia1-phone05    mia1-phone06

Když se na telefon podíváte, určitě vám přijde povědomý. Ano, jedná se o přebrandovaný model Mi5X, nicméně nové označení A1 odkazuje na projekt Android One, ve kterém různí výrobci dodají svůj hardware, obvykle už prodávaný s nějakou modifikací Androidu a Google na tento telefon pak optimalizuje svůj čistý Android.

Nemá smysl tu Mi5X nějak hlouběji představovat, už jsme o něm psali. Ve zkratce – kovové tělo, 5,5″ FullHD displej, Snapdragon 625 (stejně jako třeba Redmi Note 4), 4GB RAM, 64GB vnitřního úložiště, které lze rozšířit o dalších 128GB přes microSD kartu, čtečka otisku prstů na zádech, USB-C konektor, nebo 3080mAh baterka.

photo-6 detial-3 detial-4

Pořád docela velkou zajímavostí je duální kamera, která byla ostatně středobodem poměrně masivní kampaně Xiaomi několik dní před samotným představením telefonu (pokud třeba sledujete sociální sítě Mi Global). Ta je pořád v tomto cenovém spektru poměrně ojedinělá (byť ano, některé levnější Huawei/Honor ji už také mají) a nabízí dvojici 12MPx snímačů, první z nich má optiku s ohniskem 26mm na klasické fotky a druhá má ohnisko 50mm pro dvojnásobný zoom. Kromě focení vzdálenějších objektů pak společně poslouží k focení portrétu s rozmazaným pozadím (bokeh efekt). Díky spolupráci s Googlem se dočkáte i neomezeného prostoru na cloudovém úložišti Google Photos.

bg-androidone detial-4 detial-5

Mi A1 bude zpočátku prodáván s Androidem 7.1 Nougat, nicméně ještě tento rok by měl přijít update na Android 8 Oreo. Ostatně aktualizace budou určitě velmi rychlé, není třeba čekat na odladění MIUI a dalších věcí, Google prostě vydá nový OS a ten bude dostupný takřka okamžitě jak na Nexusech, tak na Mi A1. Dále Xiaomi na svém webu slibuje, že Google garantuje 2-letou podporu aktualizací.

bg-features   bg-scroll2   video-phone

Ze screenshotů je patrné, že v telefonu skutečně není od Xiaomi takřka nic. Vidíme jen standardní rozhraní fotoaparátu od Xiaomi (což je určitě dobrá zpráva kvůli množství funkcí) a jednu složku Mi, ve které se nachází dálkový ovladač na infraport, appka na nákup v Mi Storu a nějaká další nepodstatná appka, buď se jedná o feedback, nebo o čtečku Duokan, nevím přesně. Zbytek je v režii Googlu – Google Photos, Youtube, Chrome, zprávy, volání, mapy, Google asistent apod.

Z představení v Indii zazněla ještě jedna zajímavost. Snad vůbec poprvé Xiaomi zveřejnilo seznam zemí, kde bude Mi A1 prodáván a kromě klasických asijských zemí tam zazněla jak Česká republika, tak Slovensko. Což je rozhodně dobrá zpráva a předzvěst, že tento model by měl být snad dostupný i s podporou našich LTE sítí. Na potvrzení si však budeme muset ještě počkat, protože na indických stránkách Xiaomi se nic o podpoře českého LTE nepíše, naopak je tam specifikováno jen pár pásem B1/B3/B5 (1800/2100/850 MHz). Ale uvidíme.

[AKTUALIZACE 17:59] Tak model Mi A1 se objevil i přímo na globálních stránkách výrobce (mi.com) a můžeme nyní potvrdit, že ve verzi EU bude podporovat i naše LTE pásma, včetně 800 a 900MHz. Konečně 🙂

Screen Shot 2017-09-05 at 11.20.57

Co se týká cen, indická cena se rozhodně bude lišit od té naší, nicméně v Indii lze telefon zakoupit za 15000 rupií, což je cca 5 184 Kč (bez DPH), to by byla parádní cena 🙂

Barvy: černá, zlatá, rúžová