Situace se změnila. Oficiální cesta je již prakticky nemožná, proto vydáváme návod na instalaci češtiny do telefonu Xiaomi Redmi Note 3, na který není potřeba mít odemčený bootloader, tzn. nemusíte číst první část, kterou jsme vydali nedávno.

Upozornění: Námi prodávaný telefon Xiaomi Redmi Note 3 na e-shopu Xiaomi-Store.cz již pochopitelně lokalizaci obsahuje a není potřeba provádět kroky uvedené v tomto návodu. Návod je určený pro všechny, kteří si tablet koupili někde jinde, nebo si jej koupili u nás v době, kdy ještě překlad neexistoval.

Upozornění 2: Tento návod je určený pouze pro model Xiaomi Redmi Note 3 s procesorem MTK Helio X10. Není určený pro novější model s procesorem Qualcomm Snapdragon 650!

Xiaomi ještě více zpřísnilo svou politiku. Nedávno jsme zveřejnili první část návodu k odemčení bootloaderu a následné instalaci češtiny. Situace je nyní taková, že žádost o odemčení si sice můžete stále podat, ale pakliže nemáte na diskuzních fórech Xiaomi dostatečnou reputaci a počet příspěvků, pravděpodobně bude žádost zamítnutá. Stalo se tak i u našeho testovacího účtu, jehož prostřednictvím jsme chtěli pokračování návodu natočit.

Proto situaci přehodnocujeme a zveřejňujeme video s jiným postupem. Na ten není potřeba žádné odemykání bootloaderu a češtinu (slovenštinu) si tak můžete nainstalovat ihned. Má to dvě nevýhody – tou první je poměrně snadné poškození vašeho telefonu, pokud nebudete přesně dodržovat postup. Proto jsme tento návod nechtěli původně ani publikovat (byť je na internetu samozřejmě snadno k nalezení), protože některým unáhleným jedincům se poměrně snadno stane, že někde něco špatně nastaví a poté jen koukají na nefunkční cihlu. Upozorňujeme tedy, že celou proceduru provádíte na vlastní riziko a můžete přijít o záruku na svůj telefon, pokud jej uvedete do nějakého nefunkčního stavu.

Druhou nevýhodou je fakt, že i přes nahrání lokalizace do telefonu tímto způsobem zůstává bootloader telefonu nadále zamčený. To znemožňuje snadnou instalaci dalších aktualizací, které vychází u Xiaomi každý týden. Zkrátka jakou verzi tam teď nahrajete, takovou tam budete mít a aplikace Updater v telefonu Vám nijak nepomůže. Pokud budete chtít provést aktualizaci na novější verzi, musíte tak učinit opět skrze SP Flash Tool, prostřednictvím kterého budeme dnes lokalizaci do telefonu nahrávat. O tom se krátce zmíním na konci videa.

K celé proceduře potřebujete dva soubory:

Nyní konečně k videu:

Ve videu by i přes občas neostré záběry mělo být vše zřetelné. Pro jistotu souhrn kroků, které je nutné učinit

  1. Ideální je Windows 7. Pokud máte novější Windows 8/8.1/10, musíte si vypnout instalaci pouze podepsaných ovladačů. Na internetu je na to milion návodů, já to ukazoval na Win 10, pokud máte Win 8/8.1, návod je třeba tady.
  2. Nainstalujte si ovladače MTK z prvního odkazu
  3. Z druhého odkazu stáhněte a rozbalte ZIP s lokalizovaným systémem. V něm jsou dvě složky, jedna Images, kde najdete soubory celého systému, který musíme dostat do telefonu. Druhá pak s názvem SP-Flash-Tool-v5-.1532, kde je program na instalaci (flashnutí) systému do telefonu. Tuto složku otevřete a najděte soubor flash_tool.exe. Ten spusťte jako správce.
  4. Program Vám zahlásí, že není vybrán žádný soubor. To je správně, potvrďte. Standardně byste měli být v sekci Download, to je taky správně. Nejprve vyberte cestu k Download Agent v prvním řádku, jak je to vidět na videu. Tento soubor je ve stejné složce, SP-Flash-Tool, a konkrétně jde o soubor DA_SWSEC.bin. Zvolte jej.
  5. Následně vyberte Scatter-file. Ten se již nachází ve složce Images, čili v té druhé. Vyberte MT6795_Android_scatter.txt. Jakmile to provedete, objeví se v programu seznam souborů v zeleno-bílých řádcích
  6. ponechte zaškrtnuté pouze tři volby – BOOT, SYSTEM a USERDATA. Odškrtněte (tzn. dejte pryč) Preloader. To je velmi důležité, pokud to neuděláte, telefon už možná vůbec nespustíte!
  7. Vypněte si svůj Redmi Note 3. Přehráním přijdete o všechna data, která v něm jsou. Je jedno, jaký v něm máte systém, ať už je to oficiální Stable od Xiaomi, nebo nějaký pochybný bordel od čínských prodejců. Telefon ještě k počítači nepřipojujte!
  8. V programu klikněte nahoře na velké tlačítko Download. Nyní uchopte telefon do ruky tak, abyste byli schopní zmáčknout a pár vteřin držet tlačítka Hlasitost dolů a Power (zapnutí telefonu). Tyto dvě tlačítka najednou stiskněte a držte stisknutá. Ihned potom připojte telefon kabelem k počítači. Uslyšíte zvuk z Windows o připojení telefonu. Jakmile jej uslyšíte, tlačítka můžete pustit.
  9. Nyní nechte program v klidu pracovat a na nic nesahejte. Buď dojde k nahrávání nového systému do telefonu, což indikuje žlutý průběh ve spodní části aplikace (jako vidíte na videu), nebo se vám ukáže nějaká chyba. Pokud se ukáže chyba, dejte OK, telefon odpojte od počítače, zapněte jej a opět vypněte. Celou proceduru opakujte tak, že opět stiskněte tlačítko Download v programu a pokračujte v návodu znovu od kroku 8.
  10. Jakmile doběhne žlutá indikace nahrávání a objeví se zelená fajfka, je vše ok a nahrání lokalizace se zdařilo. Telefon můžete odpojit od počítače a zapnout jej delším podržením Power tlačítka. Po pár minutách uvidíte klasického průvodce výběrem jazyka, kde už uvidíte češtinu/slovenštinu

Jak už jsem informoval, bohužel jedinou cestou, jak následně provádět aktualizace systému, je prostřednictvím této metody, tzn. programu SP Flash tool. Pokud tedy vyjde za týden – dva – tři další update, můžete si jej stáhnout do počítače a přes tento postup telefon aktualizovat. Již pochopitelně nemusíte znovu instalovat ovladače, začínáte přímo od kroku č.4. Dokonce stačí, abyste nechali zaškrtnutou pouze položku “System”, tím dojde pouze k aktualizaci systémové části a vaše data zůstanou nedotčená, neměli byste tak přijít ani o aplikace, ani o data a nastavení. Radši si ale před každým updatem vše zazálohujte, nikdy nevíte, co se může stát.

Pokud byste si na celou proceduru netroufali a telefon máte koupený u nás na Xiaomi-Storu, můžete nám jej zaslat nebo přinést do naší kanceláře v Praze a my Vám přehrání provedeme.