Pokud jste si u nás v Xiaomi-Storu zakoupili model Redmi Note 3, máte jej v anglickém jazyce. Čeština/slovenština už sice vyšla, ale kvůli novému typu zabezpečení není tak snadné ji do telefonu nahrát, jak tomu bývalo dřív. Dnes se tedy podíváme na první krok, který je prozatím nutný k nahrání překladu do tohoto krásného telefonu.

sm-54-2

Xiaomi nám připravilo velmi nepříjemné překvapení. Redmi Note 3 je prvním modelem značky, který je vybavený novým typem zabezpečení, tzv. uzamčeným bootloaderem, tudíž do těchto telefonu již nelze nahrávat různě upravené ROMky, třeba ty s překladem do naší rodné řeči. O tom, jak je toto zabezpečení smysluplné nebo není, by se dalo dlouhé hodiny polemizovat. Nepoctiví obchodníci si však vždy najdou cestu, jak do telefonu nahrát, s prominutím, bordel. Pokud už máte telefon doma a přejete si do něj nahrát rodný jazyk, prosím následujte instrukce.

 

1) Oprava 12.1.2016 – tento krok není nutné provádět. Telefony od nás distribuujeme s originálním systémem Xiaomi ve verzi “Stable”, bez jakýchkoliv úprav, požádat o odemčení telefonu i následně telefon odemknout můžete i s tímto systémem. Pokud tedy máte telefon od nás, tento krok rovnou přeskočte a začínejte od kroku 2.

1) V první řadě je nutné do telefonu nahrát tzv. vývojářskou verzi systému. Veškeré telefony prodávané doposud v našem obchodě mají odlišnou, tzv. stabilní verzi systému. Vývojářská verze nám umožní později odemknout bootloader. Upozorňuji, že nahráním ROMky dojde k smazání téměř všeho v telefonu! Pouze v úložišti zůstanou nějaké dokumenty, ale raději vše zazálohujte! Postup nahrání vývojářské verze systému:

a) zazálohujte si veškerá data z telefonu a pořádně jej nabijte, alespoň na 60%.

b) stáhněte si ZIP s poslední vývojářskou verzí systému na této stránce – http://en.miui.com/download-295.html , konkrétně v její spodní části zelené tlačítko “Download Full ROM” v sekci “Developer ROM” (viz screenshot). V době psaní článku (11.1.2016) je nejnovější vydání 6.1.7, ale každý týden vychází novější verze, proto se nedivte, když bude číslo jiné. Důležité je jen to, aby to byla Developer ROM.

Screen Shot 2016-01-11 at 12.30.01

c) Tento stažený ZIP soubor nerozbalujte a celý jej zkopírujte do telefonu, třeba do kořenového adresáře.

d) V telefonu otevřete aplikaci Updater (ta s modrou ikonou a šipkou) a přes kontextové menu vpravo nahoře zvolte “Choose update package”. Následně vyberte ten zkopírovaný ZIP s developer ROMkou. Tímto budou aplikace a většina dat smazána! Nyní se telefon restartuje a dojde k přehrání systému na vývojářskou verzi. Neděste se, že to trvá dlouho, může to být klidně i 15 minut.

Screenshot_2015-02-01-17-38-21 Screenshot_2015-02-01-17-38-29Screenshot_2015-02-01-17-49-56

Nyní máte v telefonu vývojářskou verzi systému. Zkontrolujte to přes Settings->About phone, v MIUI version musí být to stejné číslo, jak to na stránce, v našem případě tedy MIUI Version – MIUI 6.1.7 | Beta

Pokud Vám tento postup nefunguje a při aktualizaci Vám to hlásí nějakou chybu, telefon pravděpodobně nemáte od nás. Bude nutné přehrání celé ROM složitým postupem přes SP Flash tool, o tom ale až jindy.

 

2) Na telefon se přihlaste se svým Xiaomi účtem a ideálně v něm i mějte svoji SIM kartu. Přihlásíte se tak, že najedete do Settings->Accounts->Mi Account a zde zvolíte “Sign in to an existing account” (první screenshot), kde vyplníte požadované údaje. Registrovat jste se mohli přes telefonní číslo a heslo, nebo přes e-mail a heslo. Pokud jste si účet vytvářeli přes e-mail a heslo, v následující obrazovce zvolte dole “Sign in with email address or Mi Account ID” (druhý screenshot). Pokud účet Xiaomi ještě vůbec nemáte, podívejte se na náš návod z dřívějška, jak jej založit.

Screenshot_2016-01-05-19-41-22_com.xiaomi.accountScreenshot_2016-01-05-19-41-31_com.xiaomi.account

Účet Xiaomi by měl být kvůli odemčení bootloaderu ověřený, tzn. ověřený telefonním číslem, proto se do něj přihlašujeme v telefonu. Jakmile se do účtu v telefonu přihlásíte, vyčkejte na aktivaci. Pokud kliknete později v Settings na Mi Account, zcela dole máte “Devices”, kde by mělo být napsáno “Redmi”, pod ním vaše telefonní číslo a hláška “Activated”. Pokud to ani po 15-30 minutách od přidání účtu Xiaomi takto není, telefon restartujte. Jakmile tomu tak bude, jedeme dál.

Screenshot_2016-01-11-13-55-27_com.xiaomi.account

 

3) Nyní k samotné žádosti o odemčení. Nejprve si musíte vytvořit přezdívku přímo na fóru Xiaomi. Proč tomu tak je, to se mě neptejte. Navštivte tedy web http://en.miui.com , vpravo nahoře zvolte “Forum”, poté opět vpravo nahoře “Sign In” a přihlaste se přes stejné údaje, jaké jste před chvílí zadávali do telefonu. Pokud už na fóru přezdívku máte, jen Vás to přihlásí na fórum a vpravo nahoře přezdívku uvidíte. Pokud ji tam nemáte, budete přesměrováni na stránku, kde Vás požádají o její vyplnění. Vyplňte cokoliv a potvrďte. Budete opět přesměrováni na stránku fóra.

A konečně – navštivte web www.miui.com/unlock/ . Je sice čínsky, ale to nevadí, je to jednoduché. Na velké modré obrazovce je jediné tlačítko, které stiskněte. Budete vyzváni k přihlášení ke Xiaomi účtu, vyplňte už po třetí údaje o vašem Mi účtu. Pokud jste se z diskuzního fóra neodhlásili, možná to už žádné údaje chtít nebude a rovnou se Vám otevře formulář k vyplnění. Vypadá nějak takto:

Screen Shot 2016-01-11 at 13.32.31

Ta žádost se musí bohužel vyplňovat také v čínštině. K tomu nám ale poslouží klasický Google translator, kde si přeložte své jméno do zjednodušené čínštiny. Zkuste to z češtiny do čínštiny, nebo z angličtiny (bez diakritiky) do činštiny, ne vždy to funguje napoprvé a občas už mi tekly nervy.

Telefonní číslo vyplňte klasicky, nezapomeňte na správnou předvolbu, je tam jak Czech Republic tak Slovakia, ale není to stoprocentně podle abecedy.

Důvod žádosti vyplňte třeba toto: 我想根我的设备和闪存的自定义ROM , znamená to v překladu, že si přejete rootnout telefon a nahrát vlastní ROM. Nebo tam přeložte v translatoru cokoliv dle vašeho vědomí a svědomí.

Zaškrtněte políčko s podmínkami a potvrďte zeleným tlačítkem. Pokud máte všechny údaje správně, pustí Vás to dál, ale bude to chtít s nejvyšší pravděpodobností opsat ověřovací kód. Ten Vám dorazí během několika minut SMSkou na zadané telefonní číslo. Buďte rychlí, platnost kódu je také jen pár minut.

Jakmile je žádost správně vyplněna, měli byste vidět toto:

Screen Shot 2016-01-11 at 13.42.00

Což znamená – ano, Vaši žádost evidujeme, ale odemknout ještě nic nemůžete. Nyní je nutné počkat cca 10 dní na zaslání druhé SMS zprávy s informací, že žádost byla schválena a můžete odemknout telefon. Mně osobně druhá SMS zpráva nepřišla, ale přesně po 10 dnech mi byla žádost schválena a mohl jsem bootloader odemknout. Jak zjistit, jestli už byla žádost schválena? Když si otevřete opět tu odemykací stránku ( http://www.miui.com/unlock/ ), kliknete opět na modré tlačítko a přihlásíte se do svého účtu, uvidíte toto:

Screen Shot 2016-01-11 at 13.45.46

Toto je přesně ten moment, kdy byla vaše žádost schválena a můžete odemknout bootloader. Pakliže jste telefon zakoupili u nás, můžete letět k nám a my Vám zde už zbytek zařídíme a překlad nahrajeme (budeme ale potřebovat vaše přihlašovací údaje ke Xiaomi účtu). Nahrát si vše můžete samozřejmě i doma, ale je to docela složité a podíváme se na to v dalším pokračování článku.

Jinak nyní je Vám už zřejmé, proč nemůžeme nahrát češtinu na Redmi Note 3 u nás na počkání, pakliže nemáte za sebou tuto proceduru. Jednak na schválení žádosti o odemčení bootloaderu čekáme 10 dní, a co je nejdůležitější, na jeden účet můžete odemknout pouze jeden telefon za 30 dní, tudíž žádost si musí podat vždy pouze zákazník, naše Xiaomi účty na to nestačí 🙂

Doufáme, že se v budoucnu objeví i další cesta, jak do telefonu překlad nahrát, a tomuto návodu se budeme už jenom smát.