Xiaomi skutečně jede. Nejenže v minulých týdnech představil novou generaci MiBandu 2, velký telefon Mi Max, nebo Mi Dron, na který se všichni těšíme. V červnu přísun novinek neustává. Pojďte se podívat, co tu máme nového.

006mZuRsjw1f4tlpeoehrj30u00k0jsz

 

Začneme u softwaru. Zcela zásadní a velkou novinkou bude vydání nové verze operačního systému (resp. nadstavby) MIUI 8. Zpočátku samozřejmě v angličtině/čínštině, ale určitě můžeme v brzké době čekat i lokalizovanou verzi do češtiny/slovenštiny, ať už od komunity MIUIos.cz, nebo přímo od výrobce v posledních globálních verzích systému. MIUI 8 bude dostupný v podobě aktualizace na většinu telefonů Xiaomi, v podstatě téměř na všechny, až na skutečně archivní první Xiaomi Mi 1, který v ČR stejně téměř nikdo nikdy neviděl. Dokonce i velmi staré Redmi 1 (s Mediatek procesorem) bude podporované. Prozatím však není jasné, jestli upgrade přinese i aktualizaci jádra Androidu, případně na kterou verzi. Jistě to víme pouze u modelu Redmi Note 3 Pro (Qualcomm), který dostane aktualizaci na Android 6.0. Vydání tzv. developer ROM pro veřejnost je naplánováno na tento pátek, 17. června 2016.

093717t1aa31stan5peqz5.png.thumb.jpg

Kromě toho ale v posledních dnech došlo i k vydání spousty nových hraček.

V neděli jsme se dočkali zbrusu nové chytré rychlovarné konvice. Proč chytré? V telefonu si velmi jednoduše můžete nastavit, na jakou teplotu se má voda ohřát (třeba při přípravě různých druhů čaje), nebo si můžete nastavit, aby konvice vodu průběžně dohřívala na požadovanou teplotu a nemuseli jste se o to starat. Cena v Číně je nastavena na 199 yuanů, což je v přepočtu 730 Kč bez DPH a dalších poplatků.

006mZuRsjw1f4tlpeoehrj30u00k0jsz BUIAkt 006mZuRsjw1f4tlpfvhl5j30u00k074p 006mZuRsjw1f4tlpek0e6j30u00k0q3m

Hned v pondělí přišla další novinka, tentokrát něco pro fanoušky květin. Jedná se o chytrý senzor do květináče, který bude monitorovat jak závlahu květiny, tak dopadající světlo, živiny a teplotu okolí. Spárovat jej můžete klasicky s aplikací Mi Home ve vašem telefonu. Ta obsahuje databázi 900 způsobů pěstování květin a informace o 3000 typů rostlin. Vyberete si tak tu svou a pomocí senzoru budete vědět, jak se o květiny správně starat a co jim chybí. Cena senzoru je stanovena na 49 yuanů, což je cca 180 Kč bez DPH a dalších poplatků.

Hs0Lfqj d32iuKG dPI94t1 A8bt4Ro AseUDZw

No a přišlo úterý a hádejte co? Ano, další dvě novinky. Ta první proběhla všemi možnými českými médii, jedná se o telefon Redmi 3S. Redmi 3S není nic jiného, než stávající Redmi 3 Pro ve zcela shodném těle se stejným displejem, fotoaparátem atd., akorát byl vyměněn procesor za trošku silnější Snapdragon 430 a lepší grafický čip Adreno 505. Na výsledky výkonnostních testů si však ještě počkejme. V některých médiích se objevily informace, že Redmi 3S přináší i čtečku otisku prstů, nebo větší RAM i ROM, ale to není tak docela pravda. Znalci Xiaomi vědí, že se již nějakou dobu na českém trhu prodává model Redmi 3 Pro, který všemi těmito vlastnostmi také disponuje. Pravdou však je, že čtečka otisku prstů se nyní s modelem Redmi 3S dostává i do levnější verze s 2GB RAM a 16GB ROM, tam předtím nebyla. Kdo však již máte Redmi 3 / Pro, není zde příliš velký důvod k upgradu, jedná se skutečně o totéž. V ČR se tento telefon určitě objeví v průběhu července, akorát zatím není jisté, kdy se objeví česká lokalizace.

152256l2lqukkgnwooeozg.jpg.thumb

Druhou úterní novinkou je chytrý větrák. Určitě znáte ten malý větráček do Powerbanky, který se jistě bude hodit i na letošní velmi teplé léto. Tak toto je jeho zvětšená verze do obýváku. Xiaomi zapracovalo jak na tvaru lopatek větráku, tak na motorech, které jsou typu BLDC a zajišťují účinnost až 85-90%. To znamená, že elektrická energie skutečně míří na roztáčení ventilátoru a neskončí pouze jako odpadní teplo někde u motoru. Speciální tvar lopatek ventilátoru zajišťují velmi tichý chod. Jak je u Xiaomi zvykem, vše se dá ovládat přes telefon, od naklápění ventilátoru po časovač, nebo propojení s dalšími senzory Xiaomi v domácnosti. Snadno tak můžete nastavit, že když detektor pohybu zaznamená průchod osoby dveřmi, ventilátor se zapne nebo vypne.

img img-2 img-3 img-4

Ventilátor má v sobě integrovanou baterii, která jej udrží v chodu až 16 hodin, můžete jej tak libovolně přenášet po baráku a nemusíte řešit kabely a zásuvky. Cena je stanovena na 799 yuanů, což je cca 3000 Kč bez DPH a dalších poplatků.