Xiaomi dnes oficiálně představilo aktualizované Mi Notebook Airy pro rok 2017. Došlo zejména ke změnám pod kapotou, ale přibyla i jedna velmi zásadní novinka. Která?

minotebook-air-13-2017-1

Notebooky od Xiaomi se u nás těší velké popularitě. Vždy se velmi rychle vyprodají a není se čemu divit. Nabízí špičkové hliníkové tělo, kvalitní IPS displej, výkonný procesor s 8GB RAM, dvojici grafických karet (integrovanou a dedikovanou nVidia), extrémně rychlé SSD úložiště o kapacitě 256GB + další volný slot na druhý disk, podsvícenou klávesnici, skleněný touchpad, slušnou výdrž na baterku, nebo řadu konektorů, čítající třeba plnohodnotné HDMI, nebo moderní USB Type-C. To vše levněji, než třeba Macbook Air, který je sice fajn, ale svá léta už nezapře a zejména v oblasti displeje, nebo výkonu HW těžko konkuruje.

Xiaomi dnes představilo inovovanou nabídku pro rok 2017. Hlavní změnou oproti minule je nová čtečka otisku prstů, která našla místo na velkém skleněném touchpadu, v jeho pravém horním rohu. Dle vyjádření výrobce dojde k odemčení notebooku během dvou sekund a čtečka je šifrována na systémové úrovni. Lze nahrát více otisků prstů pro více lidí a pro různé systémové účty, což přijde vhod hlavně rodinám.

minotebook-air-13-2017-3

V oblasti hardwaru došlo ke generační obměně procesorů, namísto procesorů Intel Core i5 šesté generace tu máme generaci sedmou (Kaby Lake). Konkrétně se jedná o kousky Intel Core i5-7200U  a Intel Core i7-7500U, v obou případech dvoujádrové procesory o taktu 2,5GHz, potažmo 2,7GHz, při Turbo Boostu pak až 3,1GHz, resp. 3,5GHz (Core i7). Oba procesory se liší i velikostí L2 cache, Core i5 disponuje 3MB pamětí, Core i7 4MB. S novými procesory se pojí i novější grafické jádro Adreno 620 a dedikovaná grafická karta nVidia GeForce MX150 s 2GB integrované paměti GDDR5. Dle vyjádření výrobce můžeme očekávat až o 37% více grafického výkonu ve hrách, ale počkáme si na první testy.

Zbytek parametrů zůstává beze změn, stejné je šasi, velikost baterie, i veškeré další parametry, jako typ WIFi, Bluetooth, displeje, SSD disku atd. Právě díky úspornějším procesorům ale můžeme očekávat delší výdrž na baterii, výrobce udává až 9,5 hodiny. Rychlé nabíjení baterie, při kterém se z 0% na 50% dostanete za 30 minut, měl už starší model.

minotebook-air-13-2017-2

V nabídce nadále zůstávají i starší modely s původními procesory Intel šesté generace, označené jakožto “standardní verze, bez otisku prstů”. Uvidíme, zda se bude jednat pouze o doprodej zásob, nebo se budou vyrábět souběžně oba modely. Vše při starém zůstává také u 12″ modelu, který očividně nejde tak dobře na odbyt, jako právě 13″ varianta.

Co se týká modelů a cen, původní modely bez otisku prstu zůstávají v původních variantách – Core i5 a Core i7, oba 256GB SSD, zatímco nové modely s novým procesorem a čtečkou se budou vyrábět rovnou ve třech variantách. První dvě s procesorem Core i5 se liší pouze ve velikosti úložiště – 128GB a 256GB a samozřejmě cenou. 128GB varianta vyjde v Číně na 4999 yuanů (cca 17 300 Kč), 256GB varianta na 5499 yuanů (cca 19 000 Kč). Nejvýkonnější varianta s Core i7 a 256GB SSD zatím není naceněná, ale dle současné cenotvorby cenu odhadujeme na 6499 yuanů (cca 23 000 Kč). V Číně se nové modely začínají prodávat od středy, 14. června, a v ČR by se mohly objevit počátkem července. Samozřejmě ceny u nás budou po přičtení všech dalších poplatků vyšší a budou +/-  podobné, nebo o něco málo vyšší, než u předchozích modelů.